Gravatar

Co je Gravatar?
Slovo Gravatar je vlastně zkratkou pro Globálně Rozpoznatelný Avatar, tedy obrázek (nebo chcete-li ikonku, avatar), který se bude zobrazovat u vašich komentářů, příspěvků na fórech, na blozích, v e-mailech nebo u účtů na nejrůznějších webech.

Výhody Gravataru
Jeho použití není omezeno pouze na tuto stránku, dokonce ani na weby v rámci SFF Ringu, použit může být všude po celém světě. Není tak nutné se všude registrovat, ke všemu postačí zadání vašeho e-mailu. Změnou obrázku na gravatar.com dojde ke změně všude, kde Gravatar využíváte, výměna je tak rychlá a jednoduchá. Díky obrázkům se budete lépe orientovat v tom, komu komentář patří, autor bude totiž na všech webech reprezentován stejným obrázkem.

Jak Gravatar získám?
Stačí se zcela zdarma zaregistrovat na stránkách gravatar.com, na e-mail vám přijde potvrzovací kód, kterým si svůj účet aktivujete. Poté už jen stačí nahrát vámi vybraný obrázek a vše je hotovo. Účet umožňuje mít pro různé e-mailové adresy přiřazené různé obrázky, není tedy třeba pro každou e-mailovou adresu zakládat speciální účet.

Jak to funguje?
Pokud při psaní komentáře, při registraci účtu, apod. zadáte svou e-mailovou adresu, ke které máte na serveru gravatar.com přiřazený obrázek, dojde okamžitě k jeho zobrazení.

Troška teorie: Pro vložení obrázku se využívá tzv. MD5 hashe vaší e-mailové adresy. Jde o unikátní 128bitový řetězec, ke kterému je na serveru gravatar.com přiřazen právě váš obrázek. Proces je jednosměrný, tudíž e-mail v adrese pro vložení obrázku přímo nefiguruje, není jej možné zpětně získat a nehrozí tak, že se dostane do špatných rukou (ke spambotům apod.).